گزيده اي از فرمايشات گهر بار رهبري در مورد انتخابات

" اتاق هاي فكر دشمن براي انتخابات ايران برنامه دارند ."

" مردم براي تحقق اهداف خود و ناكام ماندن دشمن ، انساني شايسته و برخوردار از همت جهادي را انتخاب كنند كه بتواند از ديگر نامزدها ، بار سنگين عزت و پيشرفت كشور را به دوش بكشد و به جلو ببرد ."
" حوادث خسارت بار سال 88 نتيجه تخطي و تخلف عده اي از قانون بود ، آنها براي اغراض نفساني يا اهداف سياسي يا هر هدف ديگر راهي خلاف قانون رفتند و ضمن صدمه زدن به خودشان و به ملت و كشور، نگذاشتند مردم طعم شيرين آراي 40 ميليوني را به خوبي بچشند و احساس كنند ."
 
" گاه برخي براي جلب آراء ، شعارهايي خارج از حدود اختيارات رئيس جمهور و امكانات كشور مطرح مي كنند اما مردم با هوشمندي دنبال كساني هستند كه شعارهاي مبتني بر واقعيات مي دهند و براي حل مشكلات و فوريت ها ، روش هايي متناسب با ساز و كار كشور را پي مي گيرند ."
 
" در اين انتخابات يك نفر با راي ملت ، مدت 4 سال بر سرنوشت و مسائل عمده كشور حاكم مي شود اما برخي تصميمات و كارهاي خوب يا غيرت خوب اين فرد ، مي تواند حتي در 40 سال آينده بر كشور تاثير گذار باشد ."
 
" با وجودي كه حدود يك ماه تا انتخابات فاصله داريم اين موضوع به يك مسئله مهم بين المللي تبديل شده ، و اتاق هاي فكر جهاني و دشمنان ايران ، حتي مقدمات آن را به دقت رصد مي كنند ."
 
" دشمن دنبال فردي است كه ايران را به وابستگي ، ضعف ، عقب ماندگي در عرصه هاي مختلف و قرار گرفتن در مسير سياست هاي بيگانگان بكشاند ."
 
" كدام ملت توانسته است همچون ملت ايران  عزيز ، همه خباثت هاي دشمنان را ناكام بگذارد و سر افراز و اميدوار به راه خود ادمه دهد ؟" 
" فرداي روشن ملت ايران براي همه الگو خواهد بود ."
 
" گام بلند و حماسي و پرشور ملت ايران در انتخابات پيش روي 24 خرداد بشارت دهنده موفقيت ها و دستآورد هاي بزرگتر براي انقلاب و نظام اسلامي است ."
 
" مردم بايد كسي را ترجيح دهند كه زمينه ساز عزت اسلامي براي آينده انقلاب و كشور باشد و توانايي حل مشكلات و ايستادگي قدرتمندانه در مقابل جبهه معاندان و الگو كردن جمهوري اسلامي در چشم مستضعفان جهان را داشته باشد ."
" تفاوت تشخيص ها ، و علاقمندي هاي متفاوت به كانديداها نبايد منجر به رودرو قرار گرفتن افراد شود ."
 
" كانديداها ي محترم بايد كار را با حماسه و شور و غيرتمندي به پيش ببرند اما بدون چالش ."
 
" ظرافت كار اينجاست كه بايد در فضاي رقابت هاي انتخاباتي ، نشاط و تحرك و گفت و گوهاي گرم و داغ وجود داشته باشد اما نفرت پراكني نباشد ."
" مردم در خصوص نحوه تبليغات و همچنين نحوه هزينه ها و ريخت و پاش ها قضاوت خواهند كرد و كساني كه براي تبليغات انتخاب ، از بيت المال يا پول مشتبه به حرام برخي افراد ديگر استفاده كنند ، نخواهند توانست اطمينان مردم را به سوي خود جلب كنند ."
" جبهه معاندان ، 34 سال است كه به هنگام برگزاري هر انتخاب ، جنجال آفريني مي كنند و در عين حال همواره هم ناموفق بوده اند ، و به لطف الهي اين بار نيز ملت بزرگ ايران ، به آنها تودهني خواهند زد ."
 
"انتخابات در ایران مظهر حماسه سیاسی است. انتخابات مظهر اقتدار سیاسی و آبروی نظام است. مظهر اراده ملی و نماد مردمسالاری اسلامی است. ما که مسئله مردمسالاری اسلامی را در مقابل دموکراسی لیبرال غربی مطرح کردیم، مظهر مردمسالاری اسلامی همین حضور مردم در انتخابات است. به خاطر اهمیت انتخابات، دشمنان مردم ایران همیشه سعی کرده‌اند که انتخابات را از شور و هیجان بیندازند. برنامه ریزی کردند که مردم را از حضور پای صندوق های رای بازدارند و آنها را دلسرد و ناامید کنند."
 
 "در درجه اول، گسترش مشارکت مردم در انتخابات اهمیت دارد. حضور گسترده مردم در درجه اول است. شور انتخاباتی در کشور و حضور مردم پای صندوق‌های رای می تواند تهدیدات دشمنان را بی‌اثر کند. می‌تواند امنیت کشور را تامین کنند. این را ملت عزیز ما در همه نقاط کشور بدانند که حضور آنها در پای صندوق‌های رای در آینده و امنیت و استقلال و ثروت ملی و اقتصاد و همه مسائل مهم کشور تاثیر دارد. انتخابات باید به توفیق الهی و همت مردم ایران با مشارکت گسترده تحقق یابد."
 
 "در انتخابات همه سلیقه‌ها و جریانات معتقد به جمهوری اسلامی شرکت کنند. این هم حق همه است و هم وظیفه است. انتخابات برای یک سلیقه و جریان سیاسی خاص نیست. همه کسانی که به استقلال کشور و آینده کشور اهمیت می دهند و دلشان برای منافع ملی می سوزد باید در انتخابات شرکت کنند. روی گرداندن از انتخابات مناسب کسانی است که با نظام اسلامی مخالفند. "
 
"رای مردم به طور نهایی تایید کننده است. باید خود مردم دقت کنند و تحقیق کنند و اصلح را انتخاب کنند. رهبری یک رای بیشتر ندارد مانند همه مردم. این رای هم تا وقتی به صندوق انداخته شود، هیچ کس از آن مطلع نخواهد بود. اینجور نیست که کسی بیاید نسبت بدهد که نظر رهبری به فلان است و به بهمان نیست. البته این روزها متاسفانه حرف های گوناگون و نسبت‌های گوناگون به اشخاص گوناگون با اقسام گوناگون رسانه، با پیامک رونق دارد. مراقب باشید تحت تاثیر اینچیزها قرار نگیرید."
 
" از حقیر کسی چیزی در این زمینه نخواهد شنید (توصیه برای رای دادن به یک فرد خاص)
 همه باید در مقابل قانون در مسئله انتخابات و غیرانتخابات تسلیم باشند و تمکین کنند. حوادثی که در سال 88 پیش آمد که برای کشور ضرر داشت از همین ناشی شد که کسانی نخواستند به رای مردم و قانون تمکین کنند. دعوت به شورش خیابانی، از خطاهای جبران ناپذیری است که اتفاق افتاد."
 
"آنچه که برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارتست از امتیازاتی که امروز وجود دارد منهای ضعف‌هایی که وجود دارد. رئیس جمهور هر دوره‌ای باید امتیازات کسبی و ممکن‌الحصول رئیس جمهور قبلی را داشته باشد و ضعف های او را نداشته باشد. روسای جمهور چه امروز و چه فردا نقاط ضعف و قوتی دارند. آنچه امروز برای دولت و رئیس جمهور نقاط قوت محسوب می شود باید در رئیس جمهور بعدی وجود داشته باشد و آنچه امروز نقاط ضعف شناخته می شود، باید از خودشان دور کنند. بایستی در سلسله دولت‌هایی که پشت سر هم می آیند رو به پیشرفت و تعالی و تکامل باشیم. هر کسی می آید پایبند به ارزش ها و انقلاب و نظام اسلامی و خرد جمعی و تدبیر باشد."
 
"رفتار داوطلبان در ریخت و پاش و خرج و تبلیغات زیاد از اندازه ی لازم می تواند ماها و آحاد مردم را نسبت به آنچه بعداً پیش خواهد آمد آگاه کند."
 
ان‌شاءاللّه به توفيق الهى، باذن اللّه،
اين انتخاباتى كه در پيش است، يكى از بهترين و پرشورترين انتخاباتهاى ما خواهد بود.
 
"ما عرض كرديم سلائق مختلف و هر كسى كه احساس ميكند توانائى دارد، بيايد وسط ميدان؛ توده‌ى مردم و جمعيت عظيمِ ده‌ها ميليونى ملت هم ان‌شاءاللَّه وارد ميدان خواهند شد؛ اما در محاسبه، آن كسانى كه داوطلب ميشوند، اشتباه نكنند؛ بدانند مديريت اجرائى كشور يعنى چه. نه در ارزيابىِ نيازى كه كشور به يك قدرت اجرائى دارد، اشتباه كنند، نه در ارزيابى توانِ خودشان اشتباه كنند. اگر چنانچه ارزيابى درستى انجام دادند، بيايند توى ميدان؛ ملت هم نگاه ميكند، انتخاب ميكند."
 
"در همه‌ى برنامه‌ريزى‌ها بايد زندگى و معيشت طبقات ضعيف مورد توجه قرار گيرد.
 در انتخابات، همه‌ی سلیقه‌ها و جریانهای معتقد به جمهوری اسلامی باید شركت كنند؛ این، هم حق همه است، هم وظیفه‌ی همه است. انتخابات مال یك سلیقه‌ی خاص، مال یك جریان فكری و سیاسیِ خاص نیست. همه‌ی كسانی كه به نظام جمهوری اسلامی و به استقلال كشور معتقدند، به آینده‌ی كشور اهمیت میدهند، دلشان برای منافع ملی میسوزد، باید در انتخابات شركت كنند. رو گرداندن از انتخابات ، مناسب كسانی است كه با نظام اسلامی مخالفند"