روز شمار انقلاب 14 بهمن 1357

http://roshd.ir/portals/fajr88/rooz/13(3).jpg

14ـ بهمن1357

 
ü      تعیین اعضای شورای انقلاب از سوی امام خمینی
 
ü      امام: دولت را بزودی معرفی خواهم کرد
 
ü      امام‌خمینی در سخنرانی در مدرسه علوی بر لزوم ادامه مبارزه تا سقوط رژیم ﺗأکید کردند و به ارتش پیام دادند به ملت بپیوندد.
 
ü      امام‌خمینی در جمع همافران نیروی هوایی به دولت بختیار هشدار دادند که کنار برود.
 
ü      سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد اظهارات ضدآمریکایی امام‌خمینی به‌هنگام ورود به تهران هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است.
 
ü      به گزارش خبرگزاری رویتر دولت اسرائیل نسبت به بازگشت امام‌خمینی شدیداً اظهار نگرانی کرد.امام خمینی :ملاقات با بختیار را در صورتی می پذیرم که استعفا دهد -
 
ü      انقلاب ایران به کشورهای عرب سرایت کرد
 
ü      بختیار: اوضاع امروز نتیجه 25 سال دیکتاتوری شاه است
 
ü      شهردار تهران استعفای خود را به امام خمینی تسلیم کرد
 
ü      ارتشبد "فریدون جم "که از پذیرش پیشنهاد بختیار برای احراز سمت وزارت جنگ خودداری کرد، گفت :بدون تفاهم ارتش با رهبران مذهبی، امکان ندارد بتوان بر بحران جاری در ایران غلبه کرد.
 
ü      "انورسادات" رئیس ‌جمهور مصر در اجلاس حزب ناسیونال دمکرات مصر گفت :اجازه نخواهیم داد حکومتی مبنی بر امتزاج مذهب و سیاست مانند آنچه که در ایران روی داد، در مصر شکل بگیرد.
 
ü      امام ‌‌خمینی: دولت فعلی غاصب و غیرقانونی است و باید کنار رود. افراد ارتش فرزندان ما هستند و باید به دامان ملت باز گردند.
 
ü      ژنرال" هایزر" آمریکائی که یک ماه پیش برای واداشتن ارتش به حمایت از" بختیار" و بررسی زمینه‌های کودتا در ایران پس از خروج شاه به تهران آمده بود، متعاقب ورود "امام خمینی"(ره) به کشور مأیوسانه از ایران خارج شد.