آثار و بركات دعا براي امام زمان (عج)

دعا براي سلامتي امام زمان(عج) آثار و بركات فراواني دارد از جمله:

 

◆نشانگر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است. اگر چه دوستي تمام ائمه معصومين عليهم السلام بخشي از ايمان و شرط قبولي اعمال است، در عين حال دعا كردن در حق امام زمان(عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مي‌گردد.

 

 

◆. اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواي پيمان با آن حضرت را دين داري و شريعت محوري و تصميم قلبي بر اطاعت امر امام‌عليه السلام و ياري رساندن او با نثار جان و مال تشكيل مي‌دهد.

تجديد بيعت با آن حضرت‌عليه السلام كاري است كه بعد از هر نماز از فرايض پنج‌گانه، يا در هر روز و يا در هر جمعه مستحب است.(دعاي عهد مفاتيح الجنان، ص 891 و 892. شاهدي براي اين سخن است.)

 

 

◆ سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مي‌گردد. ياد امام زمان(عج) توجه به ارزش‌هاي دين و اصول اخلاقي را در دل‌ها جوانه مي‌زند و برعكس غفلت از ياد و خاطره امام يكي از دلايل عمده پژمردگي و سستي ارزش‌هاي الهي و انساني در جامعه اسلامي است.

 

 

◆كسي كه سلامتي امام زمان برايش مهم است، به طور مسلّم آزردن آن حضرت برايش سخت است، در نتيجه دعا براي سلامتي آن حضرت، انسان را بر انجام كارهايي وادار مي‌كند كه موجب خشنودي آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهي مي‌گردد.

 

 

◆ دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگي مؤمنان مي‌شود.

 

 

◆دعا موجب قرب الهي است. امام مهدي(عج) در خصوص زيارت آل يس مي‌فرمايند: «هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه كنيد اين زيارت را كه از جانب خداوند انشا شده است بخوانيد» (مفاتيح الجنان، ص 863.)

اين زيارت كه از جهات مختلف، محتوايي عميق دارد بسيار مورد تأكيد و سفارش قرار گرفته است. از جمله سلام‌هايي كه در اين زيارت ادا مي‌شود، از ابتدا تا انتها، دعا براي سلامتي و تندرستي و بهروزي امام زمان(عج) است. «السلام عليك يا خليفه الله و ناصر حقه... السلام عليك حين تصبح و تمسي، السلام عليك في اليل اذا يغشي و النهار اذا تجلي ... السلام عليك به جوامع السلام...»؛ سلام بر توي جانشين خدا و ياري كننده حق... درود و سلام بر تو هنگامي كه بامداد و شام كني، درود و تهيت الهي بر تو در شب كه همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتي كه نور دهد (يعني سلام بر تو در هر صبح و شام)...، درود بر تو درودي همه جانبه... .

 

از بركات ديگر صلوات براي اهل عصمت و به ويژه امام زمان (عج) اين است كه معصوم هيچ گاه از ديگران عقب نمي‌افتد و امام هيچ‌گاه مديون ديگران نمي‌ماند، حتي به اندازه‌ي يك سبقت در سلام و يا يك دعا. لذا وقتي شيعه‌اي براي سلامتي امام زمان (عج) دعا مي‌كند و يا ذكر صلواتي مي‌گويد: نشان مي‌دهد كه نه تنها امامش را مي‌شناسد، بلكه هميشه ذهن و فكر و قلبش متوجه اوست

در دعاي بعد از اين زيارت نيز معاني بلندي نهفته است. از جمله عرض مي‌كنيم: خدايا! او (امام زمان) را از شر هر متجاوز و سركشي و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث روزانه، از پيش رو، و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگهداري كن و از اين كه آسيب و گزندي به او برسد جلوگيري كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پديدار نما! «اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جميع خلقك و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه منان يوصل اليه به سوء واحفظ فيه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل...».

در پايان سخن لازم است يادآور شويم كه دعا كردن براي سلامتي و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اكرم‌صلي الله عليه وآله است.

«وَ مَنْ يطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ يخْشَ اللَّهَ وَ يتَّقْهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْفائِزُونَ»؛ «و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهيزكار باشد چنين كسي به فوز و سعادت خواهد رسيد».)سوره نور: آيه 52 )